Kuksa sevenler, kuksa ile yeni tanışanlar, kuksa diye birşey varmış-acaba nedir diyenler, kuksabardak Türkiye'de üretiliyormuş diye saşıranlar, sadece kuksa mı bira bardağından kadehe, tabaktan hakim tokmağına bir çok ahşap oyma ürün üreten @kuksaci ile tanışma amacıyla bir yazı hazırlamaya karar verdik.  

   Kuksa bir bardak olmakla kalmayıp kişiyle bütünleşen bir üründür. İnsanların kişilikleri ile bütünleşip kendilerinin bir parçası olarak görebilecekleri bir yol arkadaşıdır.

Biz bu yüzden kuksaların sahipleriyle uyumu için yüzlerce farklı tasarım ve kişiye özel üretim yapmaktayız. Oymalı sapları, üzeri el işçiliği yakma desenli kuksalar verilebilecek en güzel ve özel hediyelerdendir.

Üretim videoları, yeni işlerimiz, fotoğraflar için instagram.com/kuksaci/ adresini takip etmeyi unutmayınız.

Kuksa kişiye özel bir eşyadır.

Finlandiyadaki geleneksel kullanımında  insanlar kendilerine yapar ya da hediye olarak gelirdi yani size özel üretilmiş, elinize, favori içeceğinize ve ruhunuzla bağ kuracak bir ürün olmasıdır.Size şık gelmenin iyi hissettirmenin yanında sizi dışarıya iyi ifade edecek, tüketeceğiniz içeceklere dayanıklı bir kuksa ancak kişiye özel tercihler ile mümkündür.

Kuksanız yol arkadaşınız olmanın yanı sıra sizi çevrenize anlatır. 

    Tutuş kolaylığı, hafifliği, hacmi, sağlamlığı ve fiyatı gibi etkenler elbette önemlidir ancak hepsinden önemlisi sizinle bağ kurabilecek bir tasarıma sahip olmasıdır. 


   "Kuksa Nasıl Seçilmelidir?" diye soranlar için bir yazı hazırladık. Buyrun okumaya... 

   Kuksalar da diğer tüm ahşap ürünler gibi bakım istemektedir. Neticede kuksalar, bir canlının parçasıdır. Sıvı ile temas etmeyen güneş görmeyen sehpa gibi kimyasallarla korunan ürünlerin bile bakıma ihtiyaç duyduğu düşünülürse sıcak soğuk sıvılara maruz kalan sıfır altında sıcaklıklarda da kullanılan güneş gören ve hiçbir kimyasalla temas etmeden korunan bu ürünün bakım istemesi oldukça doğaldır. 


   Biz, kuksaları kullanım sıklığına ve koşullara bağlı olmak üzere aylarca bakım istemeyecek şekilde hazırlayıp müşterilerimize sunmaktayız. Ancak daha sonraki aşamalarda kuksalarınızı kolayca ulaşabileceğiniz sevdiğiniz bitkisel yağlar ile yağlayabilirsiniz. Kuksa Bakımının detayları için bu yazıya tıklayabilirsiniz.

   Kuksalarımız üretim aşamasının sonunda  darbe ve sıcaklık testlerinden geçirildikten sonra teslim edilmektedir.

Ürünlerimiz 1 yıl garantilidir.

   Yürüttüğümüz AR-GE faaliyetleri ile sürekli yeni ve dayanıklı ağaç türleri için dünyanın birçok yerinden farklı ağaç türleri test edilip ürünlerimize yenilerini eklemekteyiz. 

@kuksaci olarak, geleneksel ahşap oyma işi ile modern teknikleri birleştirip ürünleirmizi günümüz koşularına uygun halde üretmeyi amaçlıyoruz.


Finlandiya'da geleneksel olarak üretilen kuksalar Huş ağacının urundan el ile oyarak şekil verilip ardından huş ağacının yoğun tanen miktarından dolayı içeceğe koku ve tat karışmaması için tuzlu suda kaynatılarak yapılmıştır.

Tuzlu suda kaynatılmış ağaçlar yükselen nem oranları sebebiyle çatlama ihtimali yüksek bir kurutma sürecine maruz kalmaktadır. Bunun yanı sıra içeceğe karışmayı sürdüren tuz içeceklerin tadını kaçırmaktadır.

Ağacın dayanıklılığını sağlamak amacı ile ise brendi (konyak) içerisinde bekletilmektedir. Ancak konyak tadının yıllarca her içeceğe karışması söz konusu olmaktadır. 

Bu yüzden Kuksacı olarak, tanen miktarı en düşük çekme yaparak çatlama ihtimali en düşük ağaç türlerinin en kaliteli yerlerini seçmekteyiz.

 

kuksa nedir ?

Kuksacı ürünlerinin kalitesi kereste seçimiyle başlamaktadır. Kuksa yapımına uygun değerlerde kurutulmuş, budaksız, çatlaksız keresteleri hangi ağaç olursa olsun özenle inceleyerek seçmektedir.

Kuksa yapılacak kerestenin özgül ağırlığı, sertliği gözenek yapısı incelenip kuksa yapımına uygun olduğu testlerle belirlendikten sonra kesim ve üretim aşamasına geçemektedir. Henüz kesim aşamasında belirlenen detayları ile kuksalar dikkatli  bir işleme ile ağaca sert darbeler vurmadan, ısıtmadan  yapılmaktadır.

Satıştan sonra da her aşamasında arkasında olduğumuz ürünlerimiz 2000 gride kadar yapılan zımpara ile pürüzsüzlüğü sağlanıp bitkisel yağlar ile yağlanıp yenilebilir yani gıda ürünlerinden üretilmiş olan antibakteriyel cilalar ile hijjenik ve uzun ömürlü kullanımı garanti edilmektedir.

Üretiminde hiçbir kimyasal madde kullanılmamasının yanı sıra içeceklere tat ve koku karışımı da yağ seçimimiz sayesinde yaşanmamaktadır.

 

Kuksa (Guksi) ismini, Finlandiya'da yapılan ve kullanılan geleneksel ahşap bardaklardan almıştır. Geleneksel bir ürün olmasının yanı sıra günlük hayatın içinde her yerde kullanılmaktadır. Kaliteli, özenle üretilmiş kuksalar, sıcak, soğuk, alkollü, asitli  her türlü içeceğin güvenle kullanılabileceği dayanıklı ürünlerdir. Ancak Finlandiya'da turistik olarak satılan kuksaları, gerçek kuksalarla karıştırmamak gerekir. Bunlar hatıra amacıyla üretilmiş, dekoratif, turistik ve dayanıksız ürünlerdir. Kuksa satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında bu gelmekir. Finlandiya sokaklarında, hediyelik eşyalık dükkanlarda çok daha ucuza bulunup alınabilen fabrikasyon süs esyası olan kuksalar ile kullanılmak amacıyla üretilen sağlıklı kuksaları karıştırmamak gerekir. 

    Kuksa kullanımı birçok ülkede hızla artmakta ve kuksa gibi doğal ürünler insanların hayatının birçok alanına  girmektedir. Ağacın doğallığı ve doğal anti-bakteriyel ürünlerle korunması sayesinde içeceğe tat karışımı, koku gibi problemlerin önüne geçmenin yanında kolay temizlenebilir olması sağlanmaktadır. Bununla birlikte, ahşabın yalıtkan özelliği sayesinde içeceklerin sıcaklığını, porselen ya da camdan 5 kat daha uzun süre korur ve sap dışında da rahatça tutulabilmesini sağlar. Diğer güzel yanı ise, kırılmaya dayanıklı olması uzun ömürlü kullanılmasını sağlar  ve yenilenebilir kaynaklardan üretilmesi doğadan gelen kuksanın çevre dostu olmasını sağlıyor.

Kuksalarımız, tek parça ağaçtan yapılmalarının yanında detaylı bir el işçiliğinin hakim olduğu üretim sürecinden geçmektedir.

Kaliteli bir kuksa için ağacın seçiminden işlenmesine ve korunmasına kadar olan süreçte çok dikkatli ve özenli olunması gerekilmektedir.

Dünyanın en fazla özgün kuksa tasarımına sahip olan atölyemizde kuksalarımızın tüm modelleri el işçiliği ağırlıklı bir üretim süreci sonunda hazırlanmaktadır.

El işçiliğinin tanıdığı özgürlük sayesinde size özel tasarımlar hazırlayabilmekte  ve onlarca farklı tasarımımızı size sunabilmekteyiz.