Kuksa kişiye özel bir eşyadır. Finlandiyadaki geleneksel kullanımında  insanlar kendilerine yapar yada hediye olarak gelirdi.Yani kuksalar eşsiz ve sahibine özel elde üretilirdi.Size özel üretilmiş elinize , favori içeceğinize ve ruhunuzla bağ kuracak bir ürün olmasıdır.Size şık gelmenin iyi hissettirmenin yanında sizi dışarıya iyi ifade edecek , tüketeceğiniz içeceklere dayanıklı bir kuksa ancak kişiye özel tercihler ile mümkündür.Kuksanız yol arkadaşınız olmanın yanısıra sizi çevrenize anlatır. 

 

   Tutuş kolaylığı , hafifliği  , hacmi  , sağlamlığı ve fiyatı gibi etkenler elbette önemlidir ancak hepsinden önemlisi sizinle bağ kurabilecek bir tasarıma sahip olmasıdır. 


   Ağırlık

     Dağcılar, kampçılar gibi outdoor faliyetlerinde kullananlar  yada yanında taşıyanlar için ağırlığın önemli bir konu olmasından dolayı kuksa seçiminde ağaç ön plana çıkıyor.Aynı ölçülerde yapılmış farklı ağaçlar arasındaki ağırlık farkı oldukça fazla olabilir.Örneğin Zeytin Ağacının  ağırlığı yaklaşık  990kg/m3   Ayous Ağacının ise  380kg/m3 dür.Ağaçlar arasındaki 3 kata varabilen bu fark çantanızın ağırlığınıda etkileyeceğinden hafif bir kuksa istiyor iseniz Ayous gibi ağaçları tercih etmeniz gerekir.     Ağaç seçiminin yanında tasarımda ağırlığı etkileyen bir diğer faktördür.Kuksa seçiminde önceliğiniz ağaç fakat ağırlığında düşük olmasını istiyoriseniz sap uzunluğu ,sap  kalınlığı  , taban kalınlığı, parmak deliklerinin büyüklüğü , hacim gibi özelliklerden yapacağınız seçimler ile kuksanızın ağırlığını kayda değer bir miktar düşürebilmek mümkündür.


  Hacim

   Kuksanızın hacmini sık tükettiğiniz içeceklere ve porsiyonlara göre belirleyebilirsiniz.Kuksada kahve veya çorba içmeyi düşünüyorsanız 250-300 ml lik bir model sizin için ideal olabilir.Çantanızda kaplayacağı yer ve ağırlık bakımından yüksek hacimleri seçerken dikkatli olmak gerekir.Artan hacim sağlamlık için ekstra kalınlığı gerektirir buda ağırlığın artması anlamına gelir.


   Sapın Şekli 

     Kuksanın sapı birçok kişiye göre en karakteristik kısmıdır.Görselliğini önemli ölçüde etkileyen bu kısmın kolay kullanıma da imkan tanıması gerekiyor.Tutma kısmı olarak çok popüler olan  iki delikli kuksalar geleneksel olarak bilinmesine rağmen Finlandiya'da turistlere satmak amacıyla 1980lerin sonuna doğru fabrikasyon olarak üretilen tasarımlardır.İki delikli tasarımların avantajı elin geçeceği alanı düşürerek sapın dayanıklılığını artırmaktır.Bunun yanında fabrikasyon üretimdeki pratikliğinden dolayı da tercih sebebidir.Çift delikli saplardan başka kulplu , tek büyük delikli  , tek delik ve kıvrımlı  , yada düz saplı tasarımlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Sap seçiminde elinizin büyüklüğünü ve parmaklarınızın kalınlığı gibi fizyolojik özellikleride düşünmeniz gerekir.Sapın gövdeye uyumu da görsel talepleriniz ve kuksanızın bütünlüğü açısından önemlidir.


   Dayanıklılık

  Kuksanızı kullanacağınız şartlar seçim açısından oldukça önemlidir. Kullanacağınız iklimsel şartlardan , irtifaya kadar birçok farklı etmene dayanıklı kuksalar tercih edebilirsiniz.Ancak yüksek dayanıklılık maliyet ve ağırlık artışı getirebileceğinden yüksek irtifa , yüksek sıcaklık sık darbeye maruz kalma gibi durumlar için üretilmiş kuksalar tercih edilmelidir.Kuksanın korunmasında kullanılan yağlardan ağaç türüne ve tasarıma bağlı dayanıklılık değişmektedir.

 

  Kuksaların çatlaması ağacın nem dengesindeki değişim ile birlikte olmalıdır.Hızlı nem kaybı ani çatlaklara sebep olabileceği gibi  ağacın çalışması da çatlağa sebep olabilir. Ağaçların çalışma (çekme) oranları yüzde cinsinden hesaplanmakta ve bu açıdan sağlamlık tartışmaya yer açmayacak şekilde görülmektedir. Düşük yüzdelik değerler çekme oranının az olduğunu ve çatlamaya dayanıklılığın yüksek olduğunu göstermektedir.

  Sapelli ağacının çekme oranı radyal yönde %4.8   Teğet 7.2  Hacmen %12.8

​  Zeytin ağacının  çekme oranı radyal yönde %5.4   Teğet 8.8  Hacmen %14.4

  Ayous ağacının  çekme oranı radyal yönde %3.1   Teğet 5.3 Hacmen  %8.7

  Huş ağacının      çekme oranı radyal yönde %6      Teğet 10   Hacmen  %16.0       (http://www.wood-database.com)


  Oranlardan da görebileceğiniz gibi listedeki en az çekme yapan ağaç Ayous Ağacıdır. Ardından Sapelli ve Zeytin gelmektedir. 


 Ahşap bardak kültürünün Finlandiya' da kuksa ismi verilen ve genel olarak huş ağacı urundan yapılan bardaklardan kaynaklı yaygınlaşması kuksa için en uygun ağacın huş olduğu yanılgısını da oluşturmuştur. Huş ağacı bu kültürü ihraç eden Finlandiya 'da en kolay erişilebilen ağaçlardan biri olduğu için tercih edilmiştir.Günümüzde ise dayanıklı Afrika ağaçları birçok alanda tercih edildiği gibi ahşap bardaklar da da iyi performans gösteriyor. Ahşap bardak kültürü İnsanlığın ana vatanı sayılabilecek Afrikada on binlerce yıldır sürmektedir ve Afrika sert ağaçlarından yapılmış birçok bardak binlerce yıl öncesinden bile günümüze ulaşabilmiştir

​  

​ Ağacın türünün yanında türe uygun şekilde yapılmış yağlama ve cilalama da dayanıklılığı artırmaktadır. 

KUKSA BARDAK

Kuksa Nasıl Seçilir ?